kobieta z tatuażem na plecach róża

Jak długo goi się tatuaż? Ile trwa regeneracja skóry po zabiegu?

Planujesz zrobić sobie pierwszy tatuaż, ale nie wiesz, jak zniesie to twoja skóra i jak długo będziesz czekać, zanim się zagoi? Wszystko co musisz wiedzieć, zanim udasz się do salonu tatuażu.

Jak długo goi się tatuaż i od czego to zależy?

Proces gojenia trwa zazwyczaj kilka tygodni. Dokładny czas, jaki zajmie twojej skórze zregenerowanie się po wykonaniu tatuażu, zależy jednak od kilku określonych czynników. Pierwszym z nich jest rozmiar twojej dziary – jeżeli jest ona niewielka, powinna zagoić się już po dwóch, trzech tygodniach. Przy większych tatuażach może to zająć nawet dwukrotnie więcej czasu.

Kolejnym, bardzo indywidualnym czynnikiem są właściwości twojego organizmu. Każdy z nas jest inny i ta zasada dotyczy również szybkości, z jaką nasza skóra regeneruje się po zabiegu. Jeżeli chcesz mniej więcej określić czas gojenia, przeanalizuj szybkość, z jaką zasklepiają się na tobie drobne ranki czy zadrapania.

Gojenie tatuażu przebiega w kilku etapach:

  • etap pierwszy – w którym tatuaż jest otwartą raną, z której sączy się osocze. Może wtedy być wypukły, a jego okolice – spuchnięte i zaczerwienione. W tym czasie niezwykle ważna jest dezynfekcja tatuażu – nie używaj do niej jednak zwykłych preparatów odkażających, lecz specjalistycznych kosmetyków łagodząco-dezynfekujących.
  • etap drugi – najtrudniejszy, ponieważ to właśnie teraz skóra zaczyna swędzieć. Pod żadnym pozorem nie wolno jej jednak drapać ani zrywać drobnych strupków, które zaczną się teraz pojawiać na powierzchni tatuażu – w ten sposób możesz nie tylko przedłużyć proces gojenia, lecz nawet trwale zniekształcić wzór. By załagodzić świąd, nakładaj na skórę maść kojącą.
  • etap trzeci – w tym czasie strupki zaczną odpadać, a naskórek się łuszczyć. Także i na tym etapie należy powstrzymywać się przed drapaniem skóry. Poczekaj spokojnie, aż rana zagoi się do końca, przez cały czas stosując środki nawilżające, a w razie wystawienia dziary na słońce – kremu z filtrem.

Niepokojące sygnały, czyli co robić, gdy tatuaż nie goi się prawidłowo

Twój tatuaż wciąż się nie zagoił, mimo że już dawno powinno było to nastąpić? Nie próbuj eksperymentować na nim ze środkami regenerującymi. Zamiast tego wróć do salonu, w którym zrobiono ci dziarę, i poproś o poradę. Tatuażysta będzie w stanie rozpoznać problem i w razie potrzeby zaproponować ci specjalistyczne środki do higieny tatuażu i regeneracji skóry.

Jeżeli jednak problemy są poważniejsze i obejmują np. ból, wydzielanie się ropy, nadwrażliwość skóry czy stany podgorączkowe, czym prędzej umów się na wizytę u lekarza.

Jak przyspieszyć proces gojenia się tatuażu?

Jeżeli chcesz, by twoja skóra zregenerowała się jak najszybciej, przede wszystkim powinieneś przestrzegać zaleceń, jakie dał ci tatuażysta. Po wykonaniu dziary zabezpieczy on twoją skórę folią, którą musisz zdjąć po trzech godzinach. Po tym czasie ostrożnie przemyj wytatuowane miejsce czystą wodą i nałóż na nie specjalną maść łagodzącą. Przez pierwsze 3-4 dni zabezpieczaj tatuaż folią przed wyjściem z domu – pamiętaj, że to otwarta rana, która nie może zostać zabrudzona ani wystawiona na działanie innych czynników zewnętrznych. Przez cały okres gojenia staraj się też nie wystawiać go na słońce – jeżeli nie da się tego uniknąć, przed wyjściem nałóż na niego krem z mocnym filtrem.

Pamiętaj, że tej samej folii nie powinno się nosić przez dłużej niż 3 godziny. Jeżeli po tym czasie wciąż musisz przebywać na zewnątrz, odwiń tatuaż, umyj go, posmaruj i nałóż na niego świeżą warstwę folii. Nie stosuj folii, będąc w domu – jeżeli nigdzie nie wychodzisz i nie narażasz dziary na zabrudzenie, wystarczy, że posmarujesz ją emulsją.

Czynnikiem absolutnie koniecznym, jeśli chcesz, by dziara zagoiła się szybko i bezproblemowo, jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków podczas gojenia. Przede wszystkim odstaw wszelkie preparaty zawierające alkohol. Zamiast tego stosuj łagodne olejki i naturalne kosmetyki regenerujące o prostym składzie. Zrezygnuj też całkowicie z wizyt na basenie i ogranicz czas kąpieli do minimum – chlor może zaszkodzić skórze, a jej moczenie spowalnia proces regeneracji.

Udostępnij
Wyślij

Aby zapewnić najlepszy odbiór strony zawiera ona pliki cookies.