tatuaże na dłoni i rękach

Czym smarować nowy tatuaż? Jakie produkty do gojenia są dostępne?

Przeglądanie wzorów i rozważanie modyfikacji swojego wyglądu wywołuje pozytywne emocje przed pierwszym tatuażem. Wykonanie go w odpowiednich warunkach nie powinno powodować komplikacji zdrowotnych. Jednak proces gojenia może być bolesny i w niektórych przypadkach kończy się stanem zapalnym. Jak temu zaradzić?

Jak dbać o tatuaż?

Tatuażysta kończy swoją pracę poprzez zabezpieczenie dzieła – popularną metodą jest tzw. second skin lub folia spożywcza. Należy ją zdjąć zgodnie z zaleceniem tatuatora, by następnie móc oczyścić ranę wodą i delikatnym mydłem. Tatuaż powinien mieć dostęp do powietrza, co nie zmienia faktu, że na noc ponownie się go zabezpiecza. Odpowiedni środek do odbudowy tkanek należy użyć już po pierwszym ściągnięciu opatrunku i stosować w takiej ilości, aby rana nie wysychała. Nie nadają się do tego tradycyjne balsamy do ciała czy wazelina. Proces gojenia może przyspieszyć unikanie wilgoci, czyli rezygnacja z długich kąpieli lub innych aktywności wodnych. Unikanie nadmiernego moczenia rany jest warunkiem koniecznym.

Nie powinno się także podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego, korzystać z solarium i sauny oraz wystawiać rany na działanie promieni słonecznych. Tatuaż należy traktować tak samo, jak każdą inną ranę. Wygojenie następuje po 2-3 tygodniach, lecz skóra powraca do właściwego stanu po około 3 miesiącach. Na skórę z tatuażem trzeba stosować odpowiednie do tego środki, lecz nie każdy z nich będzie tak samo skuteczny.

Co radzą eksperci?

Zdarza się tak, że skóra cały czas jest zaczerwieniona, a do tego pojawiają się na niej obrzęki i ropnie. Może także okazać się, że osoba jest uczulona na któryś ze składników zawartych w kosmetykach, jednak w poważniejszych przypadkach bez konsultacji ze specjalistą nie można wykluczyć infekcji. Czego więc używać do gojenia ran? Andrzej „OSOM” Mazuruk w swoim kompendium wiedzy o tatuażach pt. „Na du**e se zrób!” wymienia kilka specyfików wartych uwagi.

Tatoo Aftercare Spray SkinProject to emulsja w sprayu, która zapewnia skórze wysoką zawartość składników aktywnych. Środek ten stwarza warstwę ochronną o działaniu higroskopijnym i renatłuszczającym. W ten sposób naśladuje naturalną, hydrolipidową osłonę skóry, co działa na naskórek łagodząco i odżywiająco.

Inny środek polecany w powyższej książce to Tatoo Process Butter, czyli masło do odbudowy o w pełni naturalnym składzie. Zawarte w nim oleje mają znakomitą biozgodność ze skórą. Do tego wysoka zawartość kwasów tłuszczowych i antyoksydantów (witamina A i witamina E) sprzyjają procesom odbudowy. Produkt nie zawiera barwników i kompozycji zapachowych, dzięki czemu jest znacznie łagodniejszy dla skóry.

Środki opracowane na naturalnych składnikach

SkinProject dysponuje także innymi kosmetykami przystosowanymi do regeneracji skóry po tatuażu. Do mycia najlepiej stosować łagodne mydło naturalne Black Soap, które zawiera węgiel aktywny i ekstrakt z miodu. Oczyszczają i usuwają one martwe komórki naskórka oraz wspomagają regenerację skóry. Zawarte w produkcie polisacharydy tworzą warstwę okluzyjną, która chroni przed utratą wody i pękaniem. Natomiast inulina sprawia, że skóra staje się gładka. Jest to doskonały środek do codziennej pielęgnacji.

Mycie i nawilżanie można przeprowadzać za pomocą środka Soft Gel, wzbogaconego o substancje przeciwzapalne, antybakteryjne i ściągające. Jest to żel oparty na bazie kory, dębu i rumianku. Poleca się go do codziennej pielęgnacji ze względu na nawilżanie naskórka i minimalizowanie swędzenia.

Zalecamy korzystanie z produktów, które mają 100% naturalnego składu. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się komplikacje, które w najlepszym razie skończą się wizytą u dermatologa lub poprawianiem już raz wykonanego tatuażu.

Udostępnij
Wyślij

Aby zapewnić najlepszy odbiór strony zawiera ona pliki cookies.